لمس دنیایی نو


Admin Logo
themebox Logo

محصولات ویژه
تاریخ:سه شنبه 31 شهریور 1394-06:29 ب.ظ

نویسنده :admin admin

قدیمی ترین فسیل لاک پشت دریایی کشف شدۀ جهان


با توجه به تجزیه و تحلیل های اخیر قدیمی ترین فسیل لاک پشت دریایی جهان نشان می دهد که این حیوان باستانی حداقل 120 میلیون سال پیش، زمانی که دایناسورها هنوز هم، بر روی زمین پرسه می زدند .در اقیانوس شنا می کرد.
تصویری از لاک پشت دریایی در حال حاضر منقرض شده.


اسکلت لاک پشت درحال حاضر منقرض شدۀ Desmatochelys padillai در لیوای کلمبیا پیدا شده که 25 میلیون سال قدیمی تر از Santanachelys gaffneyi (لاک پشتی پیدا شده از برزیل که قبلا به عنوان قدیمی ترین فسیل لاک پشت دریایی در جهان شناخته میشد) است.
نمونه Desmatochelys  در سال 2007 توسط دیرین شناس Mary Luz Parra و دو برادرانش حفر شد، ولی اینها بررسی نشده بود تا زمانی که
Edwin Cadena یک محقق در موسسه تحقیقات Senckenberg و موزه تاریخی طبیعی در آلمان ،و James Parham استادیار علوم زمین شناسی در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا-فولرتون مشخص کردند ، که این فسیل قدیمی ترین نمونه لاک پشت دریایی در جهان،که قدمت آن به دوره کرتاسه، بین 145500000 و 65.5 میلیون سال پیش می رسد، می باشد.
 

اسکلت تقریبا به طور کامل حفظ
شده یDesmatochelys padillai


نکته جالب در مورد این لاک پشت این است که با اینکه واقعا قدیمیست ولی چندان باستانی و اولیه نیست، پرهام گفت :
هر چند نمونه حداقل 120 میلیون سال عمر دارد، ولی لاک پشت مانند یک گونه باستانی به نظر نمی رسد ولی بسیار خاص است. به گغته دانشمندان هنوز هم گونه های قدیمی تر لاک پشت های دریایی وجود دارند.
 این یافته ها نشان میدهد که لاک پشت ها برای زندگی در دریا تکامل یافته اند و بعد از آن دیگر لاک پشت ها به همان شیوه از یک جد ابتدایی تکامل یافته اند.
پرهام می گوید برخی از دانشمندان در مقابل این ایده و تفکر مقاومت می کنند اما این نباید یک ایدۀ غافللگیرانه به نظر برسد زیرا پستانداران خزندگان و دیگر حیوانات چندین بار برای تبدیل شدن به حیوانات دریایی تکامل یافته  اند.
 به عنوان مثال پستاندارانی مانند دلفین چندین بار برای تبدیل شدن به موجودات دریایی پیش رفته اند که هر کدام از اجدادی متفاوتند. محققان فکر می کنند که لاک پشت این کار را چندین بار با زادگان مختلف خود که در دریا زندگی می کنند انجام داده است. برخی از لاک پشت ها به گونه هایی مانند D. padillai تبدیل شدند در حالی که برخی دیگر بطور مستقل برای تبدیل شدن به لاک پشت های مدرن امروزی که در دریا زندگی می کنند تکامل یافتند.
برای تعیین سن فسیل لاک پشت محققان مهره های آمونیت نامیده شدۀ آنها، سنگ ها و رسوبات باقی مانده در اطراف لاک پشت را مورد بررسی قرار می دهند پرهام گفت آمونیت به طور گسترده در طول دوره کرتاسه وجود داشته ، بدین معنا که میتوان آنها را برای تعیین سن لاک پشت به کار برد.
 این یافته که لاک پشت ها در طول دوره کرتاسه می زیسته اند در تاریخ لاک پشت ها بسیار پر اهمیت است. گفتن اینکه لاک پشت ها به دو دسته که در زمین و آب تقسیم شده بودند برای محققان مشکل است، با این حال چند فسیل لاک پشت وجود دارد که هر یک در تعیین چگونگی تکامل لاک پشت ها اهمیت دارد.
محققان هنوز ثابت نکرده اند که لاک پشت های مدرن امروزی ؛ تکامل یافتۀ
D. padillai هست اما آزمایشگاه دیرینه شناسی در سراسر جهان در حال مطالعه بر روی این ایده است.

پرهام گفت: "ما در حال تلاش برای کشف کردن اینکه چگونه لاک پشت ها بیش از 100 میلیون سال پیش زندگی می کردند هستیم که کار ساده ای نیست.
در اصل برخی از اجساد D. padillai در سال 1940 در کلمبیا کشف شد اما هرگز مورد مطالعه قرار نگرفتند.


از: livecsience
18 سپتامبر 2015توجه!
مطالب این بخش (موضوعات خبری) از سایتهای معتبر خارجی توسط خود نویسنده ترجمه و در همان روز انتشار نوشته می شود.نظرات() 

تاریخ:یکشنبه 29 شهریور 1394-10:15 ب.ظ

نویسنده :admin admin

اولین موجودات که روی پا ایستادند


  پیش خزندگان شاید اولین شناخته شدگانی باشند که بر روی چهار دست و پا ایستاده اند.
با توجه به تازه ترین مطالعات منتشر شده در پانگه آ در منطقه ای خشک در ابر قاره ی باستانی، حدود 260 میلیون سال پیش خزندگان باستانی به طور ایستاده بر روی چهار دست و پا راه می رفتند که قدیمی ترین  خزندگان شناخته شده به نام bunostego هستند .
باتوجه به یک مطالعه ی جدید جثه ی این خزندگان باستانی در حدود جثه ی یک گاو بوده است که بر روی پاهای خود ایستاده است. با توجه به تجزیه و تحلیل های تازه منتشر شده بر روی استخوان های bunostego  دویست و شصت میلیون ساله در می یابیم که این احتمال وجود دارد که این موجودات اولین هایی بودند که موفق به ایستادن بر روی چهار پایشان شدند(مانند یک گاو یا یک کرگدن). تا به امروز تمام bunostego  های شناخته شده که در ابر قاره ی پانگه آ در عصر پرمین پرسه می زدند یک چهارم میلیارد سال قبل به طور پراکنده گسترش یافتند که دست و پاهای آنها از کناره های بدن در آمده و سپس از آرنج به طرف پایین خم شده (مانند بعضی از مارمولک های مدرن) .
فورقان تونر، نویسنده ی ارشد این مطالعه در مجلۀ دیرین شناسی مهره داران گفت: انتظار می رود پراکندگی bunostego ها بیشر از این باشد در حالی که استخوان های اندامی حیوان داستان دیگری را بیان می کند.
بیشتر حیواناتی که در طول دوره های زمانی زندگی میکرده اند حالت ایستاده یا نیمه نشسته مشابهی داشته اند اما آنچه که در مورد bunostego ها جالب و خاص است اندام های حرکتی جلوی آنهاست که به نظر مانعی برای پهن نشستن حیوان و ابزاری برای حفظ تعادل او بوده است.
این یافته ها به ترنر و تیم نویسندگان او اجازۀ توصیف چگونگی دیدن،ایستادن مانند گاو و کرگدن و اندازه آن را داد.
این گیاه خوار خزنده اندازه گاو را با جمجمه ای برجسته با زرهی استخوانی که در زیر کمر او کشیده شده است تصور کنید.
لیندا از نویسندگان این مطالعه از موزه سلطنتی انتاریو ، این فسیل را در نیجر با سیدور و یک تیم دیرینه شناس کشف کرد.
چهار اندام حرکتی
تونر بسیاری از اسکلت های چند تن از گیاه خواران را بررسی کرد این یافته ها که از مهمترین آنها محسوب می شود همگی از اندام های جلویی مخصوصا در چهار مورد مشاهده شده که در bunostego متفاوت تر از بقیه است با پاهای کاملا ایستاده در زیر بدن میباشد.
در نهایت bunostego ها به دلیل آنکه در نیجر گیاهان و منابع آبی کم و از هم دور بود توانستند خود را با شرایط موجود وفق داده زیستگاه خود را به خوبی انتخاب کنند ، به همین دلیل است که تونر می گوید: برای سفرهای طولانی بین وعده های غذایی شاید حالت ایستاده روی پاها ضروری به نظر برسد.تاریخ انتشار در منبع: 17 سپتامبر
توجه!
مطالب این بخش (موضوعات خبری) از سایتهای معتبر خارجی توسط خود نویسنده ترجمه و در همان روز انتشار نوشته می شود.نظرات() 
نوع مطلب : علمی خبری 

تاریخ:یکشنبه 29 شهریور 1394-09:46 ب.ظ

نویسنده :admin admin

بررسی مرگ 25 فیل ماهی در آلاسکا که جمع کثیری از آنها بی سر و عاج بودند!

25 فیل ماهی مرده در سواحل آلاسکا پیدا شد.
 مسوولان اعلام کرده اند آنها برای بررسی یکسری تحقیقات برای شناسایی جزئیات این مرگ و میر گام خواهند برداشت.
اکثر این فیلهای دریایی در منطقه ای نزدیک رادار نیروی هوایی یافت شده اند ، یکی از کارکنان این سایت بلافاصله بعد از دیدن لاشه ها سازمان حیات وحش را از موضوع مطلع کرد.
شیلات و حیات وحش
ایالات متحده تحقیقات خود را بر روی مرگ و میر 25 فیل ماهی، نزدیک شمال غربی آلاسکا که دسته کشته شده همچنین شامل 12 توله که برخی از آنها بی سر و عاج بودند، می شود، گفته شده است که حیوانات بی سر یاد شده دارای عاج بوده اند که بعدا برداشته شده است
برخی از مردم محلی همچنین ادعا کردند که برخی از فیل ماهی ها دارای سوراخ گلوله بوده اند.
علت دقیق مرگ حیوانات دریایی به وضوح تایید نشده است به گفته آندریا مدیرس، سخنگوی سازمان شیلات و حیات وحش،آزژانس نمی خواهد با استناد به گزارش های اولیه علت این مرگ و میر ها را عوامل بیرونی تلقی کند.او گفت فیل های دریایی بی سر که عاج آنها از بین رفته حتما بدین معنا نیست که یک عمل غیر قانونی انجام گرفته است.

او ضمن تشکر از مردم بومی به این نکته اشاره کرد که گزارشات رسیده از مردم بومی در روز پنجشنبه 17 سپتامبر باعث شد تا ما قبل از آنکه این لاشه ها طعمه خرس های قطبی و مرغان دریایی شود در اسرع وقت رسیدگی کنیم.


توجه!
مطالب این بخش (موضوعات خبری) از سایتهای معتبر خارجی توسط خود نویسنده ترجمه و در همان روز انتشار نوشته می شود.
نظرات() 
نوع مطلب : علمی خبری 

تاریخ:شنبه 28 شهریور 1394-09:22 ب.ظ

نویسنده :admin admin

یافت جسد انسان اولیه همراه با فیلم
در داخل غاری که در آن گونه های جدید انسان است پیدا شده است

کشف یک گونه جدید از اجداد انسان،« انسان NALEDI »، به تازگی اعلام شده است.

دانشمندانی که کشف کرده اند می گویند این " قابل توجه ترین کشف بستگان اولیه بشر" که پیش از این هرگز در سوابق فسیلی دیده نشده است.
توسط دانشگاه ویتواترسرند، انجمن جغرافیای ملی و وزارت آفریقای جنوبی علم و صنعت،اعلام شده است که این کشف روشن کننده ریشه و تنوع اجداد انسان است.

دیدن این کلیپ نشان می دهد دانشمندان چگونه و کجا به این کشف پیشگامانانه رسیدند و همچنین این به معنای شناخت ما از روند تکامل نژاد انسان است.[http://www.aparat.com/v/zviJQ]

توجه!
مطالب این بخش (موضوعات خبری) از سایتهای معتبر خارجی توسط خود نویسنده ترجمه و در همان روز انتشار نوشته می شود.
نظرات() 

تاریخ:شنبه 28 شهریور 1394-04:14 ب.ظ

نویسنده :admin admin

دیدگاه های جدید برای پیش بینی آب و هوا در دراز مدت


تغییرات آب و هوا در دراز مدت در نیمکره شمالی در ارتباط با تغییرات خورشیدی   این تصویر یک دوره ی زمانی از فعالیت های خورشیدی و نوسانات اطلس شمالی در دو مدل شبیه سازی شده را نشان میدهد، «آبی» بدون اثرات خورشیدی، «زرد» با اثرات خورشیدی 


آیا پیش بینی وضع آب و هوا در طول دوره های چند ساله، در حالیکه پیش بینی آب و هوایی فقط برای مدت کوتاه چند روزه ممکن است قابل اعتماد است؟
با این حال گزینه هایی برای پیش بینی گسترده از پارامتر های کلیدی در چنین مقیاسهای طولانی وجود دارد.
مطالعه جدیدی به رهبری دانشمندان در مرکز GEOMAR Helmholtz برای مطالعات وسیع در بندر کیل آلمان نشان می دهد که چگونه چرخه 11 ساله شناخته شده ی فعالیت های خورشیدی بر گسترش طولانی مدت سیستم های تحت فشار مقیاس-بزرگ در نیم کره شمالی اثر گذاشته است.
دانشمندان برای تحقیقات خود از یک مدل اتمسفر بسیار بزرگ استفاده میکنند. علاوه بر این مدل شامل یک ماژول شیمیایی تعاملی که می تواند برای مثال با اثرات اشعه ماورائ بنفش (UV) در قسمت بالایی اتمسفر مقابله کند است.این مولفه های اضافی به نظر می رسد کلیدی برای انتقال تغییرات در تابش خورشیدی "که ممکن است فقط یک تأثیر کوچک به طور مستقیم بر روی سطح زمین باشد، از طریق یک مکانیزم پیچیده از استراتوسفر (10-50 کیلومتر ارتفاع) به جو پایین تر" باشد.
دکتر  Rémi Thiéblemont رهبر ارشد این مطالعات می گوید: ما چندین آزمایش انجام داده ایم، ما آزمایش های نمونه را در یک دوره 45 ساله "با" و "بدون" فعالیت های خورشیدی انجام دادیم.
او ادامه داد تاثیر خورشید به وضوح می تواند در به اصطلاح نوسانات اطلس شمالی که به طور کلی اختلاف فشار در پایین آزور« گروهی از جزایر آتش فشانی در اقیانوس اطلس » و بالای ایسلند مشخص شود.
نسبت بین این دو سیستم تحت فشار اغلب تعیین کننده آب و هوا در اروپا در طول دوره های زمانی طولانی تر از قبیل اینکه آیا ماههای زمستان در نوبه خود گرم و طوفانی و یا سرد و برفی است. محققان یک تاخیر زمانی در تغییرات در تابش خورشیدی و الگوهای فشار اتمسفر در حدود یک تا دو سال یافته اند که می تواند در مورد اثرات متقابل بین خورشید و اقیانوس توضیح دهد.
با مقایسه این دو آزمایش "با" یا "بدون" فعالیت های خورشیدی آنها برای اولین بار قادر به اثبات اینکه تابش خورشید به عنوان یک کلید فازی بر نوسانات اطلس شمالی خدمت میکند؛ خواهند بود.
با این بستر می توان انتظار پیش بینی پذیری مرحلۀ ده سالۀ نوسانات اطلس شمالی را داشت. دکتر Katja Matthes گفت: این واقعیت که جریان در قسمت بالای اتمسفر به طور قابل توجی به نوسانات خورشیدی واکنش نشان می دهد از قبل شناخته شده است.

آغازگر و نویسنده مسئول مطالعه،  Geomar توضیح می دهد: "از یک طرف ما می توانیم با این مطالعه جدید چگونگی انتقال سیگنال به سطح زمین و تعامل آن با آثار اقیانوس را نشان دهیم ، و از سوی دیگر ما می توانیم به اهمیت واکنش های شیمیایی برای اتصال را نشان دهیم" پروفسور Matthes ادامه داد. تا کنون، بسیاری از مدل های جهانی آب و هوا نه وضوح کافی در استراتوسفر و نه اجزای شیمیایی تعاملی.را داشته اند دکتر Thiéblemont خلاصه می کند: "اگرچه اثر خورشیدی در نوسان اطلس شمالی تنها چند درصد از واریانس کل را توضیح می دهد، رابطه نزدیک بین فعالیت های خورشیدی و فاز نوسان اطلس شمالی یک شاخص مهم برای بهبود پیش بینی تغییرات آب و هوا است.


استاد Matthes نتیجه گیری میکند که هنوز راه طولانی برای رفتن و پیش بینی های موفق و بلند مدت قابل اعتماد تا یک دهه وجود دارد. با این وجود، برای پیش بینی موفقیت آمیز در نظر گرفتن نوسانات خورشیدی اهمیت زیادی دارد.

تاریـخ انتشـار در منبع:

September 15, 2015


منبع:

Science daily


توجه!
مطالب این بخش (موضوعات خبری) از سایتهای معتبر خارجی توسط خود نویسنده ترجمه و در همان روز انتشار نوشته می شود.

نظرات() 
نوع مطلب : علمی خبری 

تاریخ:جمعه 27 شهریور 1394-07:12 ق.ظ

نویسنده :admin admin

سخنی چند از معصومین


بهترین مال آنست که آبرو با آن محفوظ بماند.
امام رضا(ع)

آنکه درخت خوبی می نشاند بهترین میوه را از آن می چیند.
امام علی (ع)

هر که میانه روی پیشه سازد، گرفتار فقر نشود.
امام علی (ع)

آنکه در قلیل خائن بود، در کثیر هم خائن بود.
حضرت (ع)

هر که بیش تر از اندازه خویش بخواهد سزاوار ناکامی است.
امام صادق (ع)

نیرومندترین مردم آنست که خشم خویش را نگه دارد.
امام موسی کاظم (ع)

هر که به مرکب باطل نشیند، در سرای پشیمانی فرودش آورد.
امام عسگری (ع)

هر که خوش دارد مرگش به تاخیر افتد و روزی اش افزون شود با خویشانش پیوند برقرار کند.
امام حسین (ع)


نظرات() 
نوع مطلب : سخنان پند آموز   • تعداد صفحات :2
  • 1  
  • 2  
تبادل لینک هوشمند
[Link_Auto_Form]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات